- Home
- Jadberg bloguje
- Zázvor-prevence i energie
Zázvor-prevence i energie
Zázvor-Pravidelné pití zázvoru pro prevenci a zlepšení výkonu
Zázvor je oddenek rostliny rostoucí v Asii s blahodárnými účinky na naše zdraví. Čerstvý zázvor (pozor ne sušený) doporučuji pít každému kdo si chce udržet pevné zdraví, nebo se dostat z nějaké nemoci popřípadě v rekonvalescenci po nemoci či zranění.
A čím je vlastně zázvor tak výjimečný? Dle TCM je čerstvý zázvor povahy teplé a vstupuje do dráhy Žaludku, Sleziny a Plic. Odstraňuje chlad, zahřívá střední ohřívač, zastavuje zvracení, zahřívá plíce a zastavuje kašel. Z toho vyplývá, že zázvor dokáže zlepšit trávení, léčit problémy žaludku, lehce nás zahřeje a podpoří přitom i naše plíce. Hlavním benefitem je ale to, že zázvor dokáže rozproudit energii po celém těle a tím zabraňuje a předchází mnoha nemocem, působí preventivně proti nachlazení a chřipkám, ale i nemocem jater, proti rakovinám, alergiím všeho druhu, astmatu, urychluje hojení zranění a zlomenin, doplňuje energii (tím je vhodný i pro sportovce) a dokáže i díky tomuto efektu zlepšovat náladu, protože v těle vše prohřeje a prozáří a rozjede všechny stagnace a jiné stázy vzniklé z nadmíry emocí a stresu. Také lidé trpící nadváhou, nebo snažící se zhubnout by měli pravidelně pít zázvor. Číňané o zázvoru říkají, že dokáže vyléčit 1000 nemocí (tím mysleli asi všechny :)
Pro dosažení takového účinku je ale potřeba pít zázvor pravidelně. Nemá moc význam dát si jednu velkou dávku 1x týdně, mnohem lepší je menší dávka každý den. Zázvor se dá pít skutečně dlouhodobě, protože na rozdíl od Žen-šenu, který má podobný efekt i když mnohem silnější, nemá vedlejší účinky.
Jako ale užívání každé byliny má i pití zázvoru určité zásady. Zázvor je nutné pít dopoledne, je to proto že zázvor je jangová bylina a tím tělo stimuluje, kdyby jsme pili zázvor večer kdy nadchází klidová část dne a tělo se připravuje k odpočinku, pitím zázvoru bychom se zase “nastartovali” a to není v souladu s plynutím času. Něco jiného jsou sportovci, před zápasem v odpoledních nebo večerních hodinách, popřípadě pokud potřebujeme zůstat dlouho svěží i ve večerních hodinách, tam lze pití zázvoru doporučit.
Dále se vyvarujeme pití zázvoru těsně předtím než půjdeme ven do chladna. Zázvor totiž otevírá povrch (póry v kůži) a pokud bychom šli hned do chladu, mohli bychom si přivodit nachlazení. Stačí tak 30minut před tím, než půjdeme ven (ale to se týká například i alkoholu, který má podobné účinky na povrch těla :)
Příprava zázvoru: Rozhodně je nutné zázvor oloupat, protože často je povrch oddenku ošetřen zpomalovači klíčení, dále je potřeba oddenek nastrouhat, krájení na kostky či plátky nemá valného účinku a přicházíme tím o velké množství byliny. V zimním období je zázvor dobré zalévat horkou vodou o teplotě 90-100st, v jarním a letním období o teplotě 70st. Necháme vyluhovat a pak vypijeme (bez zbytků zázvoru). Zázvor určitě nemícháme s citrónem jak je oblíbená kombinace. Účinek těchto dvou bylin jde proti sobě, protože pálivá chuť zázvoru rozptyluje, zatímco kyselá chuť citrónu stahuje. Množství zázvoru volíme dle pocitu co nám dělá dobře, ale nic se nemá přehánět-jak praví známe pořekadlo "Všeho moc škodí". |
Zázvor a nachlazení.
Jak sem již výše uvedl, zázvor otevírá povrch, to znamená že je výbornou bylinou při nachlazení, protože svým účinkem dokáže stimulovat tělo aby se začalo potit a vypuzovalo z těla patogeny (dalo by se to přirovnat k otevření branky a vymetení odpadu ven). Samozřejmě musíme zůstat v teple a omezit aktivitu. V případě nachlazení je nejlepší zázvor zalévat vařící vodou popřípadě i trochu povařit, aby jsme tělu bojujícímu s nemocí dodali energii. V žádném případě nekombinovat s citrónem, protože jeho kyselá-svíravá chuť póry uzavírá, tím působí opačně a nemoc naopak uvězní v těle. Zázvor lze přisladit medem, popřípadě pokud je nám veliká zima tak doplnit o skořici pořp. hřebíček.
Shrnutí: -Pít zázvor dopoledne -Pravidelně -Oloupat a nastrouhat -Nekombinovat s citronem -Po vypití odvaru zůstat alespoň 30minut v teple |
© Martin Jadrníček, Terapeut TCM